150 postaci miasta – Anna Guzik

IMG_3096_small

 

Miałyśmy z mamą zawsze niezły ubaw,
kogo dzisiaj zobaczymy w chaszczach!

 

Anna Guzik to aktorka teatralna i filmowa bardzo znana. I choć, z jednej strony, każdy kojarzy jej postać, to jednak niewielu ma świadomość jej silnego związku z Katowicami. Wielokrotnie słyszeliśmy, że nie jest to właściwa postać do projektu. Aktorka jest przecież “twarzą” Bielska-Białej gdzie mieszka i występuje w spektaklach wystawianych przez Teatr Polski w Bielsku-Białej. Jest również silnie związana z Warszawą gdzie występuje zarówno w teatrze jak i telewizji. Chcieliśmy jednak pokazać, że pomimo kariery, która toczy się poza Śląskiem, to właśnie tu są korzenie tej cudownej kobiety, a ona nigdy o nich nie zapomina.

 
 

Anna Guzik - 150 twarzy

 
Kim jesteś?
Przede wszystkim jestem człowiekiem. Zaraz potem kobietą, a potem aktorką. Właśnie w takiej kolejności.
W rozmowach z dziennikarzami zawsze podkreślasz swoje śląskie korzenie. Z jakimi miejscami w Katowicach jesteś najbardziej związana?
Od dzieciństwa jestem związana z Zawodziem, bo stamtąd pochodzę, a przez dziadków bardzo jestem związana z Bogucicami, które zmieniły się diametralnie od czasów mojego dzieciństwa. Pamiętam czasy domków jednorodzinnych, domków fińskich i te miejsce rozpoznaję mimo diametralnej zmiany krajobrazu. Bogucice to miejsce mojego dzieciństwa, bardzo mi bliskie. Kopalnia Katowice, Bogucicka, Kościół Mariacki i tamte okolice. Oprócz tego mnóstwo czasu spędziłam jeżdżąc na AWF. Miałam dwa kierunki: centrum i do hali AWF.
 
Anna Guziik
 
Jakie są Katowice z obrazków z dzieciństwa?
Katowice i Bogucice z tamtego okresu to był bardzo sielski krajobraz. Dzielnica domków jednorodzinnych, gdzie wszyscy się znali i kwitło życie towarzyskie. Dziadkowie z przyjaciółmi grali w szkata w ogródku. Pamiętam rodzinne obiady, podawanie rosołu przez okno. Barbórki… Kiedy byłam dzieckiem był taki zwyczaj, że orkiestry chodziły pod oknami. Uwielbiam orkiestry dęte! Mój dziadek grał w jednej z nich. Wspomnienia mam bardzo miłe, chociaż Katowice nie były nigdy zbyt piękne. Pomijam tramwaje i centrum, ponieważ jest tam strasznie dużo smutnych ludzi. Lubię bardzo Park Śląski. Cudownie, że się ostał i nie powstało na jego miejscu kolejne osiedle. To park rozrywki dla całych Katowic i okolic. Kiedy byłam małą dziewczynką, bardzo często bywałam w Zoo, a jego rozkład znałam niemal na pamięć. Co weekend bywałam w Parku Śląskim. Naszym wizytom w nim towarzyszyły podróże Elką na wszystkich trzech trasach. Miałyśmy z mamą zawsze niezły ubaw, kogo dzisiaj zobaczymy w chaszczach!
 
Anna Guzik
 
Jaką rolę w Twoim życiu odegrała rodzina?
Rodzina to pewna baza, z której się wywodzi i dostaje się mocne podstawy, albo brak pewności siebie. Dla mnie rodzina jest bardzo ważna i oprócz tego, ze stoi u podstaw mojej kariery, jest postawą wszystkiego, także tego kim jestem. Droga do tego była bardzo pracowita. Chciałam rozwijać się zawodowo i wtedy przychodził konflikt interesów: Dobrze się bawić, czy ciężko pracować?
 
Anna Guzik
 
Jak z Twojej perspektywy zmieniły się Katowice? Jak je postrzegasz dziś, mając w pamięci ten sielski krajobraz?
Dla mnie w Katowicach krajobraz jest walorem regionu. Teraz przekształca się tereny poprzemysłowe w centra kultury. Choćby sama Silesia z szybem. To są ciekawe pomysły wpisujące się w historię. Przede wszystkim po Katowicach się dobrze jeździ. Mamy dobre zaplecze medyczne oraz naukowe, na przykład Uniwersytet Śląski i wszystkie jego wydziały, włącznie z filmówką. Mamy najbardziej prestiżową szkołę w Polsce – Wydział Jazzu Akademii Muzycznej. Największą siłą Katowic są ludzie. Bardzo pracowici, szczerzy i oddani pracy. Ślązak spełnia się w swojej pracy jakakolwiek by ona była.
 
 
 
 
 
Jeśli chcecie zobaczyć jak powstawały zdjęcia kliknijcie w link: https://youtu.be/TP2GWqpU93s
Możecie także zobaczyć więcej zdjęć z backstage’u w galerii projektu: https://www.facebook.com/media/set/…